Home / Mobilya Dekorasyon / Dekorasyon Önerileri / Bebek odasını nasıl dekore etmeliyim?
Bebek-odasını-nasıl-dekore-etmeliyim

Bebek odasını nasıl dekore etmeliyim?

Bebek odasını nasıl dekore etmeliyim?

Bebeğiniz yoldaysa sizi tatlı bir telaş sarmış demektir. Bebeğinizin rahat etmesi için bütün ayrıntıları önceden düşünmelisiniz. Bebeğinize rahat bir oda ayarlamak istiyorsanız doğru adrestesiniz diyebilirim. Bebek odası hazırlamayı sıkıntı olmaktan çıkartıp eğlenceli bir hale getireceğiz. Bu yazı dizimizde sizler için birbirinden güzel bebek odası kombinlerini paylaşacağız. Bebeğinize rahat edeceği fonksiyonel bir oda tasarlamak için arkanıza yaslanıp yazı dizimizi okuyun. Bebek odasını nasıl dekore etmeliyim?

Bebek odası İçin Bilinmesi Gereken Püf Noktalar

Bebek odası düzenlerken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

GELİŞİME UYGUN TASARIM

Bebek odası bebeğinizin zihinsel, duygusal ve bedensel gelişimine katkı sağlayacak şekilde düzenlemelidir. Mekana dingin bir hava hakim olmalıdır. Bu durum hem anne hem de bebeğin huzuru açısından önemlidir. Mobilya ve aksesuar seçiminde önce bebeğin durumu baz alınmalıdır. Bebek odasını nasıl dekore etmeliyim?

EBEVEYN ODASINA YAKINLIK

Bebeğin odası ile ebeveyn odası birbirine yakın olmalıdır. Anne ve baba çocuğa acil durumlarda hızlı ulaşması gerekir.Bebek odasını nasıl dekore etmeliyim?

IŞIKLANDIRMA VE HAVALANDIRMA

Bebeğin odası gün ışığını almalıdır. Bebek odasını sıkça havalandırmalısınız. Işık almayan ve havalandırılmayan ortamlar bebek sağlığı açısından sakıncalıdır.

SES VE GÜRÜLTÜ DURUMU

Bebeklerin rahat bir uyku çekmesi için bebek odası sesten ve gürültüden uzak olmalıdır. Bebek odasını nasıl dekore etmeliyim?

KOLAY TEMİZLEME

Bebek odaları kolay temizlenebilmelidir. Eşya dekorasyonu yapılırken bu durum göz önüne alınmalıdır. Bebek odası sade olmalı gereksiz eşyalar bebek odasından çıkarılmalıdır.

GÜVENLİ VE SAĞLIKLI ÜRÜNLER KULLANIN

Bebek odası için satın alacağınız eşyalar güvenli ve sağlıklı olmalıdır. Mobilyalar doğal ahşap ürünlerden yapılmalıdır. Cilanın solunum yollarına zarar vermeyecek türden yapılmış olmasına özen gösterin. Bebek odasını nasıl dekore etmeliyim?

BEBEK ODASI ZEMİN SEÇİMİ

Bebek odasının zemininin kaygan olmamasına dikkat edin. Mat, kaydırmayan, kiri göstermeyen, kolay temizlenen zemin kaplaması kullanılmalıdır.  Bebek odası zemini ahşap parke, laminant parke ya da mat seramik olabilir. Bebek odasında halı kullanılmasını uzmanlar önermiyor. Çünkü halının toz tutar ve alerjik reaksiyonlara neden olur.

MOBİLYA VE DEKOR ÜRÜN SEÇİMİ

Bebek odası ihtiyaçları bebek büyüdükçe değişir. Bebeğin birkaç yıl birlikte kullanacağı mobilyaları tek seferde satın alabilirsiniz. Bebeğiniz büyüdükçe parça mobilya ve aksesuar satın alabilirsiniz. İlk etapta bebek odasında beşik, alt değiştirme masası ve şifonyer almalısınız.Bebek odasını nasıl dekore etmeliyim?

BEBEK BEŞİK SEÇİMİ

İlk yıl bebek beşiğinde ufak ve portatif model seçebilirsiniz. Zaman geçtikçe karyola tipi beşikler kullanabilirsiniz.  Portatif beşikler doğum sonrası bebeklerin yoğun bakıma ihtiyacı olduğu dönemlerde kullanılır. İlerleyen zamanlarda karyola tipi beşikleri uzun zaman kullanabilirsiniz. Satın alacağınız beşiğin kenarı kolay çıkartılıp yıkanan pamuk kumaşla kaplı pedlerle desteklenmelidir. Beşiğin ön korkuluğu hareketli olmalıdır. Beşiğin derinliği ne çok fazla ne de alçak olmalıdır. Derinliği fazla olan beşiklere bebeğinizi yerleştirirken çok zorlanırsınız. Derinliği az olan beşikte ise bebekler düşme tehlikesi yaşar. Beşiklerin parmaklık arası bebeğin herhangi uzvunun sıkışmayacağı aralıkta olmalıdır. Beşiğin emzirmeyi destekleyen minderleri olmalıdır.

EMZİRME KOLTUK SEÇİMİ

Bebek büyüdükçe annenin bebeği rahat emzirebilmesi için dekorasyon koltuklara ihtiyacınız olacaktır. Bebeğin artan eşyaları içinse dolap ihtiyacı ortaya çıkar. Bebek büyüdükçe hareketlenir. Bebeğinizin emniyeti için gerekli önlemleri almalısınız. Bebek odasını nasıl dekore etmeliyim?

BEBEK ODASINRE RENK SEÇİMİ

Bebek odası tasarlanırken kız çocukları için pembe tonları, erkekler için mavi tonları kullanılır. Bunu aslında birçok çocuk uzmanları tavsiye etmiyor. Özgün renk tasarımlarını tercih etmelisiniz.  Çocukların cinsiyetinin renklerle sembolize edilmesi doğru değildir.  Önerilen renkler yine açık tonlarda; ancak üç ya da dört rengin bir arada kullanıldığı, kontrast oluşturan kombinler olmalıdır. Sıcak ve soğuk renkleri bir arada uygun biçimde kullanabilirsiniz. Bebek odasını nasıl dekore etmeliyim?

 

About admin

İlginizi Çekebiliecek Bir Başka Konu

İtalyan Tarzı Nedir?

İtalyan Tarzı Nedir? italyan tarzı mobilyalar klasik ve sade tarz mobilyalardır. İtalyan tarzı mobilyalarda renk …

Bir cevap yazın