Home / Gelinlik Modelleri / Doğru Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılır?
Doğru Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılır?

Düğününüzde bütün gözlerin üzerinizde olmasını mı istiyorsunuz? Kusursuz görünmek için hangi gelinliği seçeceğiniz konusunda yardıma ihtiyacınız varsa tek yapmanız gereken vücudunuzu tanımak olacak. Vücut hatlarına uygun gelinlikler hangileridir, doğru gelinlik seçimi nasıl yapılır diye düşünüyorsanız gelinlik rehberimizden yardım alabilirsiniz.

Vücut Tipinizi Bulalım…

Gelinlik seçiminden önce vücut hatlarınızın dilini öğrenmeniz gerekir. Çıkıntılı bir vücut hattına sahipseniz balık kesim bir gelinlik sizi olduğunuzdan daha kilolu göstereceği gibi düğününüz boyunca rahatsız olmanıza neden olacaktır. Bu nedenle vücudunuzu tanıyarak işe başlayabilirsiniz.

  1. Elma Vücut

Vücudunuzun üst kısmı yani göğüslerinizden kalçalarınıza kadar olan kısım kilolu ise elma vücut hattına sahipsiniz demektir. Kalın bel bölgesi, büyük ve dolgun göğüsler, ince bir kalça ve ince bacaklar elma vücutların tipik özelliğidir. Gelinlik seçiminde gövde kısmı ile bacak kısmının orantılı görünmesi için dikkatli seçim yapılması gerekir.

V yakalı ve dekoltesi olan gelinlikler daha ince görünmeyi sağlayacaktır. A kesim ve düz kesim gelinliklerin ideal olacağı bu gelinlerin göğüs kısmında herhangi bir detayın olmaması daha zarif gösterir. En önemli şeylerden biride doğru gelinlik seçimi nasıl yapılır sorusuna yanıt bulmaktır.

  1. Armut Vücut

Ufak göğüsler, ince bir bel ve geniş kalçalar olarak tanımlanabilen armut vücut tipi için gelinlik seçimi yaparken üst kısmın geniş görüneceği tasarımlar tercih edilmelidir. Ayrıca kalça kısmını daha da ortaya çıkaran gelinlikler güzel görünmeyecektir. Üçgen vücut olarak da bilinen bu vücut tipinde ince bel yapısını vurgulamak ve diğer orantısızlıkları yok etmek için tasarlanmış gelinlikler harika olacaktır.

 

 

Prenses gelinlikler armut vücutlar için ideal olacağı gibi kayık yakalı gelinliklerde kalça ile göğüsün orantı sağlamasına yardımcı olacaktır.

  1. Kum Saati Vücut

Kalça kısmı ile göğüs kısmının aynı genişlikte olup bel kısmının ince olması kum saati vücut hatlarına sahip olduğunuzu gösterir. Gelinlik seçimlerinde de vücut hatlarınızı doğru bir şekilde kullanmak amacıyla kum saati vücuda göre tasarlanmış modeller tercih etmelisiniz. Sizin için en harika tasarım balık gelinlikler olacaktır.

  1. Atletik Vücut

Dar kalçalar, geniş omuzlar ve normal göğüsler olarak da bilinen atletik vücut tipinde gelin adayları için gelinlik seçimi oldukça zor bir konu olabilir. Yaka kısmının kalça ile orantılı gösterilmesi gereken bu vücut tipinde düz kesim gelinlikler tercih edilebilir. Ayrıca iki parça duran gelinliklerde beli ince gösterecektir.

Gelinlik Araştırması Yapmalısınız!

Doğru gelinlik seçimi nasıl yapılır düşüncesine kapıldıysanız gelinlik araştırması yapmaya başlamalısınız. İnternet üzerinden gelinlikleri inceleyebileceğiniz gibi mağazalardan gelinlikler de deneyebilirsiniz. Üzerinizde duruşuna bakarak gelinlik seçimi yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bu nedenle bol bol gelinlik denemeye çalışmalı ve bunu kısa sürede değil geniş bir zamanda yapmalısınız.

Özel Dikim Gelinlik Tasarımı

Gelinlik seçimi yaparken özel dikim bir model düşünüyorsanız düğünden en az 6 ay önce kararınızı vermeniz ve tasarımınızı yaptırdıktan sonra provalara gitmeniz gerekecektir. Özel dikim gelinlik düşünüyorsanız vücut hatlarınızı iyi bilmeniz ve diktireceğiniz gelinliğin ölçülerine ve kesimlerine uygun birkaç gelinlik denemelisiniz. Bu sayede gelinlik dikiminden sonra vücudunuzdaki duruşunu önceden görmüş olabilirsiniz.

 

Düğün Mekanına Göre Seçim Yapın!

Gelinlik seçiminde düğününüzün olacağı mekanı göz önünde bulundurmanız gerekir. Otel düğünleri ile deniz kenarında yapılacak düğünler için farklı tasarımlarda gelinlikler kullanılması doğru olacaktır. Brokar kumaşların kullanıldığı gelinlikler açık hava düğünler yerine tarihi mekanlarda yapılan düğünler için daha ideal bir seçim olacağı gibi düğün mekanına özel kumaş seçimi de bu anlamda öne çıkacaktır.

Doğru gelinlik seçimi nasıl yapılır diye düşünürken bu konuda deneyimli olan ve gelinlikler konusunda bilgisi olan kişilerden yardım alabilirsiniz. Ayrıca gelinlik seçiminde bütçenizi düşünüyorsanız gelinlik denemelerine bütçenize uygun seçenekler ile başlamanızda fayda var.

About admin

İlginizi Çekebiliecek Bir Başka Konu

Düşük Omuzlu Prenses Gelinlik Modelleri

Düşük Omuzlu Prenses Gelinlik Modelleri Peri masallarındaki kabarık gelinliklere yeni bir gizem daha kazandıran düşük …

Bir cevap yazın