Home / Bebek ve Çocuklarda Zeka Gelişimi / Zeki Çocuk ve Üstün Yetenekli Öğrenci Nedir
Zeki Çocuk ve Üstün Yetenekli Öğrenci Nedir

Zeki Çocuk ve Üstün Yetenekli Öğrenci Nedir

Zeki Çocuk” ve “Üstün Yetenekli Öğrenci” Nedir

Evrende bu kavramı İlk olarak açıklığa kavuşturmanın faydalı olacağı kanaatindeyim: “sadece” zeki bir çocuk olmanın olumsuz bir tarafı yok. Bir çok zaman, yukarıdaki gibi durumlarda, aileler bu terimlerin ayrımının bazı açılardan çok az olduğunu dilegetirirlerr. Çogunlukla üstün yeteneklilikle bağdaştırılan durumlar özellikle zorlayıcı olabilir. Bir çok kez, standart bir okul ortamında daha başarılı olan çocuklar zeki çocuklar olarak adlandırılır. Bu da Okulda derse giren Öğretmenlerin hoşnutluklarıdır. Bu sayede yetenekli meslektaşlarından biraz daha fazla çalışıyorlar ve bu çabaları içinde övgü alıyor olmaları bir okadarda doğaldır. Herşey not olmasada bu tarz öğrenciler yüksek notlar alırlar. Hem aileler hem de öğretmenler bu tür öğrencilere sahip oldukları için bir okadar mutlu olurlar.

Bir çok nitelikler öğrencide bulunsada tamamen öğretmenin sınduğu bilgiye bağlı kalmayan ve daha çok araştırıp yorumlayan öğrenciler üstün zekalı oalrak değerlendirilirler. Bu sayede tatlı ayrımlar yapılır ve bu ayrımları tartışmka bir okadar güzel olsa gerek. O halde burada, farklılıkları ayarlamanın birkaç yolu var şimdi onu tartışalım

Zeki Çocuk ve Üstün Yetenekli Öğrenci Nedir

FARKLILIKLAR NEDİR?

Zeki olarak adlandırılan, Dünya ortalamasının üstünde bir kişi, daha önceki konularda da belirtildiği gibi, muhtemelen ailenin ve öğretmenlerinin gözüne batacaktır. Bu tip öğrenciler iyi ezberler, üst düzeyde kavrar, bilgiyi emer ve işine yarayan yerleri kendilerince kullanır ve hazır hale gelirler. Bir başka olay ise, yetenekli bir öğrenci, her ne olursa olsun o konunun materyalindeki ufak dokunuşları ile daha karmaşık ve derinlemesine inceleyerek zihnine yerleştirir. Zeki çocuğun konuyla ilgili bilgileri kabul ettiği ve kolayca sakladığı durumlarda, üstün zekalı öğrenci benzersiz çıkarımlar elde etmek için bu bilgileri kullanır.

Zeki bir çocuk okulda olmayı sever ve bilgi geldikçe onu kafazına yazar; Üstün zekalı öğrenci ise kendi başına öğrenmeyi sever bundan haz duyar. Zeki çocuk okula ilgi ve özenlidir; materyali dinler ve alıcıdır, arkadaşlarını sever. Üstün yetenekli öğrenci ise, tam tersine, mevsimlerin nasıl değiştiğiyle ilgilenmekten daha ilerisini düşünür: bunu oldukça çok merak eder ve herşeyi ince ayrıntısına kadar düşünür. Dikkatini koltuğunda kalarak ve gözünü öğretmenden ayırarak gösterir. Öğretmenin verdiği o konuya gerçekten zihinsel ve bir çok kez de fiziksel olarak dahil olmayı sever.

Kafasında düşündükleri zekice, ancak onun düşünceleri daha orijinal olur. Bir çok problemde çözüme giden alternatif bir yol görebilir; aynı anda benzer bir çözüme yönelik iki veya daha fazla yaklaşımı kolayca “izleyebilir”. Zeki olduğu için birbirine gevşek bir şekilde bağlı fikirler arasında ilişkiler bulabilir; ama belki de kavramların uyumsuzluğuna değer veriyor ve aralarında daha da fazla ayrım yapmanın yollarını arıyor. “Şakayı anlıyor.” Mizah yaratmak için özgün ve yaratıcı düşünceyi kullanıyor çünkü şakanın neden işe yaradığına dair temel nedeni daha sofistike bir anlayışa sahip.

About admin

Bir cevap yazın